Projekty

Dokumentacja i archiwizacja zaginionych scenariuszy Larpowych

Projekt „Dokumentacja i archiwizacja zaginionych scenariuszy larpowych” służy ułatwieniu dostępności do gotowych gier, rozpowszechnieniu ich, a przez to zwiększeniu ilości rozgrywanych larpów w Polsce.

Za realizację projektu odpowiadają Kacper, Ola (Dumdum), Ola (nemdem), Sabina, Karolina i Konstantin pod koordynacją Gabrieli. Przetłumaczyli oni, poprawili i/lub opracowali ponad 40 scenariuszy, które stworzą podstawę do nowego archiwum larpowego.
 
Istnieje szansa, że natrafił*ś na oryginalny scenariusz już wcześniej i są między nimi różnice — każdego twórcę pytaliśmy o odpowiednią licencję, jeśli nie było jej w oryginalnym tworze.
 
Jeśli chcesz, aby twoja gra również się w nim znalazła, wyślij nam swój scenariusz w formacie pdf na maila
kontakt@larpunk.pl. Polecamy zawczasu zapoznać się na naszym kanale na Youtube z prelekcją o tworzeniu print&playów. Ponadto prosimy, by w treści maila znalazły się następujące informacje: tytuł, autorzy, zakres graczy, czas trwania, stroje (poziom wymagany i mile widziany), opis, o czym jest larp, triggery i kto tłumaczył grę (jeśli dotyczy).

Projekt „Dokumentacja i archiwizacja zaginionych scenariuszy larpowych” został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Cykl Spotkań

Projekt Cykl Spotkań z Larpami miał za zadanie podwyższyć kompetencje osób tworzących larpy i tych, którzy dopiero stawiają w tym swoje pierwsze kroki.

Przedsięwzięcie odbyło się w formule hybrydowej, podzielone na dwie części. Pierwsza część projektu skupiła się na kilku spotkaniach dotyczących ogólnie pojętej teorii larpowej. Wśród nich odbyła się prelekcja pt.: „Tworzenie print&playów, czyli larpów spisanych w sposób pozwalający na ich rozpowszechnianie”. Uczestnicy zajęć korzystając z nowo nabytej wiedzy stworzyli scenariusze w formule print&playów, które można pobrać poniżej. Są to:
 
Café Incognito: gra o tajnych agentach, próbujących ustalić, którzy z innych obecnych szpiegów są ich wrogami, a którzy sojusznikami
Co robimy w ukryciu: komedia o iście amerykańskiej imprezie wampirów i wilkołaków, która oczywiście jest także istotnym spotkaniem politycznym
Na królewskim dworze łgarstwo miodem smakuje: jeepform, czyli gra z udziałem publiczności o średniowiecznym dworze przyjmującym rozmaite audiencje.
Słowiański węzeł: prosty polityczny larp dla kilkunastu osób, gdzie gra się rozmaitymi bożkami.

Projekt „Cykl spotkań larpotwórczych i larpowych” został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

KoLa – Konferencja Larpowa

Konferencja Larpowa (KoLa) jest przestrzenią do dyskusji i wymiany doświadczeń: autorów*ek, producentów*ek oraz osób prowadzących i grających w larpy. To wydarzenie stworzone z myślą nie tylko o dojrzałych twórcach, ale i tych którzy debiut mają dopiero przed sobą.

Pierwsza edycja KoLi odbyła się w 2012 roku we Wrocławiu. Od tego czasu wydarzenie to miało też miejsce w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Gdyni i Lublinie.
Podczas konferencji online w 2022 roku na gospodarzy KoLi 2024 został wybrany Larpunk (wówczas jeszcze nie jako stowarzyszenie), co jest równoznaczne z tym, że KoLa nareszcie odbyła się również w Poznaniu.
Konferencja Larpowa odbyła się w Centrum Kultury ZAMEK w dniach 01.03-03.03. Wszystkie wystąpienia prelegentów były streamowane na żywo na kanale Konferencji Larpowej w serwisie YouTube. Poza prelekcjami na miejscu organizowane były również warsztaty z obowiązkowymi wcześniejszymi zapisami.
KoLa 2024 jest wydarzeniem z obowiązkową rejestracją osób uczestniczących.

Link do strony Konferencji Larpowej 2024
Link do wydarzenia na Facebooku

Czemu była poświęcona KoLa 2024?
Niewidocznym problememom Skierowaliśmy wzrok na mniejszości, osoby często wykluczone ze względu na neuroatypowość, niepełnosprawność czy wiek. Skupiliśmy się na ich  problemach, możliwych rozwiązaniach oraz sukcesach jakie udało się  osiągnąć do tej pory na tym polu. Rozwojowi społeczności Przeanalizowaliśmy jak zmieniło się środowisko larpowców w ostatnich  latach oraz jaki wpływ miała na nas pandemia. Na podstawie danych ze spisu powszechnego i innych badań prowadzonych przez członków naszego  stowarzyszenia zastanowiliśmy się kim jesteśmy jako społeczność oraz jak lepiej możemy odpowiadać na swoje potrzeby. Rozwijaniu umiejętności Podczas warsztatów skupiliśmy się na dopracowywaniu umiejętności  miękkich zarówno graczy jak i twórców. Uczestnikom przekazaliśmy również wiedzę techniczną jak coraz lepiej pisać i produkować larpy, by w tym  samym czasie nie powielać szkodliwych schematów.

Publikacja „KoLa – przewodnik po larpach” została stworzona w ramach projektu „Organizacja Ogólnopolskiej Konferencji Larpowej KoLa 2024”, który był dofinansowany z budżetu Miasta Poznań.

#poznanwspiera

Publikacja Larpowa

Publikacja była przewodnikiem pozwalającym na samodzielne prowadzenie gier edukacyjnych i przeznaczona jest dla animatorów kultury oraz przedstawicieli instytucji edukacyjnych.
Bezpośrednim efektem realizacji oferty było wydanie publikacji “KoLa – przewodnik po larpach” oraz wydrukowanie jej w 50 kopiach.

Publikacja zawierała informacje takie jak: czym są larpy, jak je prowadzić i ich rodzaje. Omawiane były zasady bezpieczeństwa podczas gry czy też jak przeprowadzać warsztaty improwizacyjne. Zawiera ona również trzynaście prostych scenariuszy larpowych – łatwych do poprowadzenia, jak i zagrania przez początkujących. Wszystkie z nich pełnią funkcję edukacyjną, m.in. poruszając tematy ochrony środowiska, nauk przyrodniczych, wydarzeń historycznych, uprzedzeń, dorastania, migracji czy kwestii postępującej cybernetyzacji społeczeństwa.
Wersja elektroniczna publikacji została umieszczona na stronie  internetowej projektu https://konferencja.larpowa.pl oraz na stronie  stowarzyszenia https://www.larpunk.pl.
   Odbiorcy publikacji zyskali wiedzę umożliwiającą im prowadzenie zróżnicowanych zajęć edukacyjno-integracyjnych w swoich placówkach oraz społecznościach. Larpy swoim angażującym charakterem intensywniej zaangażują podopiecznych przez przeprowadzane zajęcia oraz prezentowane tematy.
   W dalszych działaniach organizacji przewidywane jest wykorzystanie rezultatów osiągniętych w trakcie realizacji oferty.
Wydana publikacja będzie wykorzystywana podczas przeprowadzania zajęć  edukacyjnych z użyciem larpów oraz podczas zajęć integracyjnych wprowadzających do larpowania. Nagrania z konferencji oraz publikacja będą polecane jako źródło wiedzy dla nowych członków stowarzyszenia oraz osób zainteresowanych tematyką larpów.
  Umieszczenie elektronicznej wersji publikacji na naszej stronie internetowej stanowi podstawę do stworzenia darmowej oferty  gotowych scenariuszy do pobrania z naszej strony. Będzie ona aktualizowana wraz z każdym napisanym przez nas scenariuszem.
  W roku 2025 lub 2026 podczas międzynarodowej konferencji larpowej Knudepunkt chcielibyśmy przedstawić innym animatorom kultury zza granicy efekty naszego projektu i być może nawiązać współpracę polegającą na przetłumaczeniu naszej publikacji na inne języki.

Publikacja „KoLa – przewodnik po larpach” została stworzona w ramach projektu „Organizacja Ogólnopolskiej Konferencji Larpowej KoLa 2024”, który był dofinansowany z budżetu Miasta Poznań.

#poznanwspiera