Jak zacząć larpować?

Praktyczny poradnik jak rozpocząć przygodę z LARPem

Zastanawiasz się jak zacząć larpować?

O ile larpowanie może Cię zafascynować, tak perspektywa dołączenia do zupełnie nowego środowiska może Ci się wydać przerażająca. Gdzie szukać gier?

Krok 1: Graj lokalnie

Jeśli chcesz zacząć regularnie larpować, rozejrzyj się za larpami w swojej okolicy.

Większość dużych miast ma na facebooku grupy “Larp [nazwa miasta]”. Przed i po każdym larpie masz szansę poznać ludzi z lokalnego środowiska i stowarzyszeń larpowych – zwykle jeśli powiesz, że jesteś osobą początkującą, znajdzie się cała grupa ludzi gotowych Ci pomóc.


Krok 2: Szukaj wydarzeń

Czasami w twojej najbliższej okolicy jest ich niewiele, a czasami po prostu chcesz zobaczyć inne gry.

W całej Polsce odbywają się nie tylko kilkugodzinne larpy, ale też konwenty, festiwale i maratony larpowe. Możesz szukać takich wydarzeń na facebookowej grupie Larpunku czy Larp Poland. Jeśli czujesz się niepewnie, możesz pojechać razem ze znajomymi, napisać do organizatorów albo na stronie wydarzenia.


Krok 3: Stwórz swoje środowisko

Jeśli nie jesteś w stanie grać w larpy w najbliższym mieście ani dojeżdżać na nie nieco dalej, możesz sama zacząć prowadzić larpy.

Potrzebujesz grupy znajomych i miejsca – często wystarczy mieszkanie, stolik w pubie czy sala w liceum. Na początek lepiej sprawdzi się prowadzenie gotowych scenariuszy, tak zwanych gier Print&Play. Polecamy bazę larpów dla początkujących stworzoną przez trzy organizacje współtworzące Punkon: Konstelarpcję, La La Larp oraz Lawę.


Chcesz pogadać? Dołącz do naszego Discorda!

Dołącz do naszego serwera Discord!